Paskutinį syk atnaujinta 2024-03-22

Akumuliatorius yra pagrindinis elektros šaltinis automobilyje. Dažniausiai jis yra naudojamas automobiliui užvesti. Vedant automobilį, jis suvartoja daugiausia energijos. Prie -20 laipsnių Celsijaus naujas akumuliatorius turi tik 40 proc. savo galios, o automobiliui užvesti reikia tris kartus daugiau energijos. 

Automobilių akumuliatoriai turi du pagrindinius parametrus: talpą, žymimą Ah, ir paleidimo srovę, žymimą A. Talpa priklauso nuo akumuliatoriaus dydžio, tad, kai perkate naują akumuliatorių, vadovaukitės gamintojo rekomendacijomis. Paleidimo srovė yra išreiškiama amperais (A). Kuo didesnis amperų skaičius, tuo lengviau užvesite automobilį. Jeigu trūksta elektros ar neįkraunamas akumuliatorius, patartina pirmiausia patikrinti automobilio elektros sistemą ir tik tada pirkti naują akumuliatorių.

 • Keiskite automobilio akumuliatorių kas ketverius metus, ypač jei vairuojate dyzeliu varomą automobilį. Jo varikliui užvesti reikia daugiau energijos, todėl akumuliatorius susidėvi kur kas greičiau.
 • Kai perkate naują akumuliatorių, patikrinkite jo pradinę darbinę vertę.
 • Pirkdami galingesnį akumuliatorių, neviršykite 10 proc. gamintojo nustatytos normos.
 • Pasirūpinkite elektros sistema, ypač rudenį, kai ją veikia drėgmė.
 • Jeigu automobilį sunku užvesti, nebūtinai dėl to kaltas akumuliatorius.
 • Norint įkrauti automobilio akumuliatorių, naudokite tik tam skirtus prietaisus.
 • Varžtų, kurie laiko akumuliatorių, atsukimas
 • Akumuliatoriaus atjungimas
 • Naujo akumuliatoriaus prijungimas
 • Naujo akumuliatoriaus įkrovimo matavimas

Žiema yra sunkiausias metų laikas akumuliatoriui. Būtent šiuo metų laiku Jūs turėtumėte patikrinti jo būklę ir, jeigu reikia, jį pakeisti nauju.

Jeigu automobilio akumuliatorius 100 proc. pajėgumu veikia esant 20 laipsnių Celsijaus, tai esant -18 laipsnių Celsijaus akumuliatoriaus pajėgumas sumažėja iki 40 proc., todėl automobilį bus sunku užvesti. Didelis šaltis žiemą yra tikras išbandymas akumuliatoriui. Žiemą starteriui reikia kur kas daugiau energijos nei vasarą, nes dėl šalčio sutirštėja variklio alyva. Atminkite, jeigu akumuliatorius bus neįkrautas, Jūs automobilio neužvesite nei žiemą, nei vasarą. 

Akumuliatoriaus problemos

Blogai įkrautas akumuliatorius yra viena dažniausiai pasitaikančių bėdų. Kad išvengtumėte rūpesčių žiemą, rekomenduojama akumuliatoriaus būklę patikrinti rudenį. 

Kita problema – važiavimas trumpais atstumais. Starteris sunaudoja daug energijos automobiliui užvesti, o važiuojant netoli generatorius nespėja jo pakankamai įkrauti. Todėl, laikui bėgant, akumuliatorius išsenka. Norint visiškai įkrauti automobilio akumuliatorių, reikia važiuoti aštuonias valandas nepertraukiamai.

Panašiai nutinka, kai Jūs važiuojate automobilių spūstyje. Generatorius nepagamina pakankamai energijos automobilio akumuliatoriui įkrauti. Juk automobilis energiją naudoja ne tik tada, kai reikia jį užvesti, bet ir sėdynėms pašildyti, langams atidaryti ar muzikai pasiklausyti. 

Akumuliatorius taip pat senka, jeigu Jūs nenaudojate automobilio ilgesnį laiką. Nenaudojamam automobiliui elektros energija reikalinga palaikyti signalizacijos, laikrodžio ir t. t. veikimą. 

Kaip išsirinkti tinkamą akumuliatorių?

Norint išsirinkti tinkamą akumuliatorių, Jums teks atkreipti dėmesį į akumuliatoriaus tipą, jo talpą ir galią. Pirmas dalykas, į kurį turėtumėte atsižvelgti, tai – akumuliatoriaus dydis. Kadangi šiandieninė rinka siūlo gausų akumuliatorių asortimentą, pirkdami akumuliatorių pirmiausia įsitikinkite, kad jis tilps į jam skirtą vietą Jūsų automobilyje. 

Atminkite, kad svarbu ne tik dydis, bet ir akumuliatoriaus forma, nes jie tvirtinami skirtingais būdais: vieni – apačioje, kiti – viršuje. Akumuliatorius turi tilpti taip, kad automobiliui važiuojant jis nejudėtų. Judėdamas akumuliatorius gali atsitrenkti į metalines automobilio dalis ir sukelti trumpą jungimąsi.

Kai įsitikinsite, kad perkamas akumuliatorius tilps į numatytą vietą automobilyje, galite patikrinti techninę specifikaciją, tai yra, kokia akumuliatoriaus talpa, išreiškiama ampervalandėmis (Ah). Kuo didesnis skaičius, tuo ilgiau akumuliatorius veiks. Vis dėlto Jūs visada privalote laikytis gamintojo nustatytų rekomendacijų. Jeigu nusipirksite per silpną akumuliatorių, žiemą gali nepavykti užvesti automobilio. 

Trečias dalykas, pagal kurį turėtumėte rinktis akumuliatorių, tai – startinė srovė, išreiškiama amperais (A). Šis matmuo nurodo akumuliatoriaus galią esant -18 laipsnių Celsijaus. Kuo didesnė startinė srovė, tuo lengviau užvesite automobilį. 

Akumuliatorių tipai

Automobilių akumuliatoriai yra skirstomi į tris tipus:

 • Akumuliatoriai su skystuoju elektrolitu – populiariausias akumuliatoriaus tipas.
 • AGM akumuliatoriai dažniausiai montuojami į hibridinius automobilius. Jie sunaudoja mažiau elektrolitų ir generuoja daugiau energijos.
 • Geliniai akumuliatoriai. Jie negali būti naudojami automobiliui užvesti. Šie akumuliatoriai praverčia, kai, pavyzdžiui, reikia aprūpinti elektros energija namą ant ratų.

Akumuliatoriai taip pat yra skirstomi į aptarnaujamus ir neaptarnaujamus. Aptarnaujamus akumuliatorius reikia papildyti distiliuotu vandeniu. Tai yra pasenusi technologija ir retai naudojama šiomis dienomis. Dauguma naujų akumuliatorių yra neaptarnaujami. Jų nereikia papildyti distiliuotu vandeniu. 

Kaip dažnai reikia keisti akumuliatorių?

Akumuliatoriaus būklę nurodo indikatorius. Jis keičia spalvą, priklausomai nuo elektrolito tankio. Spalva yra juoda, kai akumuliatorius išsikrovęs, arba žalia, jeigu jis yra įkrautas.

Norėdami patikrinti akumuliatorių, Jūs galite įsigyti specialų akumuliatoriaus būklę matuojantį įrankį.

Akumuliatorius paprastai naudojamas 6 metus. Jeigu Jūs vairuojate dyzeliu varomą automobilį, akumuliatorių reikia keisti kas 4 metus.

Jeigu Jums reikia profesionalios konsultacijos apie automobilio akumuliatorių, kreipkitės į vieną iš „Motointegrator“ tinklui priklausančių automobilių servisų. Mums priklauso beveik 5000 autoservisų Europos šalyse. Pasinaudokite mūsų paieškos sistema ir raskite artimiausią autoservisą, esantį šalia Jūsų.

Kaip palaikyti automobilio akumuliatorių įkrautą?

Tai labai paprasta. Viskas, ką Jums reikia padaryti, tai tiesiog daug važinėti automobiliu. Generatorius įkraus akumuliatorių, suteikdamas optimalias sąlygas dirbti visai elektros sistemai. Jeigu automobiliu naudojatės retkarčiais, kraukite akumuliatorių įkrovikliu. Rekomeduojama nusipirkti specialų dėklą, į kurį įdėtas akumuliatorius palaikys temperatūrą dar kelias valandas išjungus variklį.